Zalety żywności liofilizowanej

ZALETY ŻYWNOŚCI LIOFILIZOWANEJ

LUDZIE UŻYWAJĄ TERMINÓW „ODWODNIONY” I „LIOLIOIDALIZOWANY” NA PRZEMIENNIE. JEDNAK ISTNIEJĄ ZNACZNE RÓŻNICE MIĘDZY TYMI PROCESAMI, KTÓRE MYŚLIMY, ŻE BĘDĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE.

Liofilizacja to najskuteczniejsza metoda konserwowania żywności…

Aby zakonserwować żywność, należy usunąć zawartą w niej wilgoć w procesie zwanym liofilizacją. Jeśli tak nie jest, mikroorganizmy (takie jak bakterie) będą się rozwijać i żerować, co prowadzi do rozkładu żywności, rozwoju pleśni i niejadalności. Odwadnianie i liofilizacja to dwie najczęściej stosowane praktyki.

„Odwadnianie” jest stosowane od wieków i powoduje wysuszenie lub wędzenie żywności poprzez cyrkulację gorącego i suchego powietrza. Wilgotne powietrze jest następnie suszone, aby w dalszym ciągu usuwać wodę pozostałą w żywności. Temperatury suszenia są ustawione na wystarczająco wysokie, aby usunąć wodę, ale nie ugotować żywności.

„Liofilizacja” jest procesem stosunkowo nowoczesnym. Żywność umieszcza się na dużych stojakach w komorze próżniowej, gdzie temperatura jest obniżana do poziomu poniżej zera, a następnie powoli podnoszona. Woda w żywności zmienia się ze stanu stałego w gazowy, utrzymując w ten sposób strukturę żywności i zachowując wszystkie ważne składniki odżywcze.

Z tych dwóch procesów odwadnianie usuwa około 90–95% zawartości wilgoci, podczas gdy liofilizacja usuwa około 98–99%. Im niższa zawartość wilgoci, tym dłuższy okres przydatności do spożycia.

ŻYWNOŚĆ LIOFILIZOWANĄ MOŻNA PRZECHOWYWAĆ NAJDŁUŻEJ...

Większość produktów suszonych, takich jak suszone owoce, warzywa, proszki, ma okres przydatności do spożycia około 15-20 lat. Produkty suszone, takie jak miód, sól, cukier, pszenica twarda i owies, mają 30-letni okres przydatności do spożycia, a czasami dłuższy. Liofilizowane owoce, warzywa, dania i mięso mają dłuższy średni okres przydatności do spożycia, wynoszący około 25–30 lat. Żywność liofilizowaną można przechowywać w szerokim zakresie temperatur bez wpływu na zawartość i opakowanie – żywność pozostaje świeża przez wiele lat.

LIOFILIZACJA ZACHOWUJE WARTOŚCI ODŻYWCZE ŚWIEŻEGO PRODUKTU, A TAKŻE JEGO ŚWIEŻY SMAK I KOLOR…

Liofilizacja przypomina utrzymywanie żywności w stanie zawieszenia, dzięki czemu po ponownym nawodnieniu żywność jest tak samo świeża i pożywna, jak w momencie zamrożenia. Suszenie i puszkowanie polega na podgrzewaniu żywności do temperatur, które mogą obniżyć jej wartość odżywczą poprzez rozkład zawartych w niej witamin i minerałów (witaminy A i C, tiaminy, ryboflawiny i niacyny). Może to również mieć wpływ na smak, a ciepło może spowodować denaturację i rozbicie włókien spożywczych, co zmienia teksturę.

Dzięki liofilizacji żywność staje się smaczniejsza…

W przypadku odwodnienia efekt końcowy jest zwykle nieatrakcyjny (pomyśl o suszonych morelach), twardy (suszone banany). Gdyby te same suszone banany były liofilizowane, po włożeniu ich do ust stałyby się miękkie.

LIOFILIZACJA ZNACZNIE ZMNIEJSZA WAGĘ ŻYWNOŚCI…

Liofilizacja usuwa około 98% wody zawartej w żywności, dzięki czemu waga żywności zostaje zmniejszona aż o 90%. Dla osób, które muszą nosić własne jedzenie przez kilka dni lub miesięcy, jest to ogromna korzyść. Żywność liofilizowana waży znacznie mniej niż żywność odwodniona, co jest ważne dla większości naszych klientów, którzy biorą udział w długodystansowych imprezach wytrzymałościowych, gdzie waga żywności i wielkość opakowania są kluczowymi czynnikami planowania.

LIOFILIZACJA JEST SZYBSZA W PRZYGOTOWANIU…

Suszone produkty spożywcze wymagają gotowania. Często wymagają one również pewnego rodzaju przypraw. Oznacza to, że musisz poświęcić czas na gotowanie produktu w gorącej wodzie, co może zająć od 15 minut do 4 godzin! W przypadku żywności liofilizowanej wystarczy dodać wodę – gorącą lub zimną, ponowne nawodnienie zajmuje około 8 min, w przypadku wody zimnej może to potrwać nieco dłużej (około 20min). 

Żywność suszona kosztuje mniej niż żywność liofilizowana. Jednakże różnicę w cenie należy dokładnie rozważyć w odniesieniu do wyraźnych korzyści odżywczych, wagi, smaku i możliwości przechowywania liofilizowanego. 

Pozostań w kontakcie dzięki naszemu newsletterowi